Temeljna rekonstrukcija (rušenje) objekta u Savskoj 2 počinje sledećeg meseca, a novo zdanje imaće raskošnu fasadu kakvu je između dva rata projektovao arhitekta Momir Korunović.
Pozorišna scena ipak će dominirati u unutrašnjosti kulturnog centra koji će biti sagrađen na mestu objekta nekadašnje Pošte šest u Savskoj ulici 2. To je juče potvrđeno u saopštenju kompanije „Beograd na vodi”. Tako je rešena svojevrsna dilema oko toga da li će se u novoj zgradi naći i pozorište osim interaktivnog dečjeg muzeja i drugih sadržaja koji su planirani prošlog meseca odobrenim Urbanističkim projektom (UP) za taj deo „Beograda na vodi” tik uz Savski trg. Tim dokumentom predviđeno je rušenje objekta bivše pošte i gradnja novog sa fasadom u srpsko-vizantijskom stilu prema originalnim crtežima arhitekte Momira Korunovića. Prepreka za uklanjanje zgrade podignute između dva rata, potom oštećene u Drugom svetskom ratu i obnovljene u socrealističkom maniru, prema zamisli arhitekte Pavla Krata, tako što je njena spoljašnjost ostala bez fasadnih ukrasa, nema jer postojeći objekat nije kulturno dobro. Temeljna rekonstrukcija zgrade nekadašnje pošte počinje u januaru 2024. godine, piše u saopštenju „Beograda na vodi” koji je platio izradu tehničke dokumentacije za buduće zdanje i kako su juče rekli za naš list, finansiraće i njegovu izgradnju. Stara pošta u septembru je iseljena, a prošlog meseca počela je demontaža prozora i dela krova na zgradi.
– Uz pomoć arhivske dokumentacije i autentičnih fotografija rekonstruisani su čak i detalji kojih nije bilo na crtežima.
Umetničku ponudu „Beograda na vodi” upotpuniće galerije, radionice i umetničke škole za najmlađe. Glavni ulaz biće okrenut ka Savskom trgu, dok će se duža fasada sa dva sporedna ulaza pružati duž Savske ulice. I objekat i parcela na kojoj se nalazi zadržaće status javne svojine – navedeno je u saopštenju „Beograda na vodi”.
Osim rušenja pošte, što nije prošlo ispod radara dela javnosti koji nije zadovoljan takvom odlukom, UP-om koji je izradila kompanija „Mašinoprojekt kopring”, u zaleđu Savskog trga planirana je i izgradnja osnovne škole i obdaništa – kampusa obrazovnih ustanova.
Prva faza tog budućeg kompleksa je izgradnja kulturnog centra u kojem je za komercijalne sadržaje predviđena dvostruko veća površina – oko 5.500 kvadrata. To znači da će budućim zdanjem sa raskošnom fasadom „srpskog Gaudija”, što je nadimak koji je Korunović dobio kao začetnik srpsko-vizantijskog stila, preovladati sadržaji različiti od kulturnih. Novi kulturni centar imaće podrum i šest spratova, što odgovara izvornom Korunovićevom projektu.
Dok UP nije ugledao svetlost dana, godinama je bilo nedoumica oko toga šta će biti sa zgradom pošte – treba li da se obnovi tako da dobije originalnu fasadu ili ne, da li će biti porušena cela ili samo delimično, za koje namene će biti korišćena, odnosno da li može da se rekonstruiše tako da u njoj bude i pozorište i koje, ko će finansirati obnovu…
Ono oko čega nije bilo dileme jeste to da je stara pošta u planu načinjenom za „Beograd na vodi” bila viđena kao jedan od malobrojnih objekata između Brankovog mosta i „Gazele” koji nisu predviđeni za rušenje. Ona će sada i fizički biti uklonjena da bi bio podignut kulturni centar, objekat u javnoj nameni, a ne samo još jedna stambeno-poslovna višespratnica u šumi sličnih objekata stambeno-poslovnog kompleksa od nacionalnog značaja od 1,8 miliona kvadratnih metara.
Pitanje od milion dolara naposletku je adresa kojeg pozorišta će biti Savska 2.